لطفا صبر کنید...

فریلنسر کیست؟ همه چیز درباره دورکاری

انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۳۱

فریلنسر
توضیحات
يک فريلنسر ( آزاد کار ) ، يک فرد حرفه اي است که خدمات خودش را در آن واحد به يک يا چندين مشتري ارائه مي دهد بدون آنکه به طور انحصاري به آنها متعهد باشد . فريلنسر ها خدمات مختلفي را ارائه مي دهند و کار آنها مي تواند اشکال مختلفي داشته باشد .

فريلنسر ها  مي توانند هر تقاضايي را که ممکن است يک فعاليت تجاري دربر داشته باشد ، برآورده سازند . اين فعاليت ها شامل بازاريابي و نويسندگي به همراه پشتيباني فني و مالي مي شود . امروزه ، فريلنسر ها مهارت هاي اختصاصي خود را در بازاريابي رسانه هاي اجتماعي ، کپي رايتينگ ( نويسندگي تجاري ) و تبليغات وارد کرده اند .

برخي از فريلنسر ها در نوشتن مقالات کسب و کار گرايانه و پست هاي وبلاگ مهارت دارند در حالي که برنامه نويسي وب و طراحي گرافيکي مورد نياز يک کسب وکار را نيز انجام مي دهند . در نهايت هم فريلنسر ها خدمات مربوط به دفتر دارري را انجام مي دهند .
فريلنسينگ چيست ؟

اخيراً ، فريلنسينگ ( آزاد کاري ) يک انتخاب حرفه اي و محبوب شده است . اتحاديه ي فريلنسر ها خبر از اين موضوع مي دهد که با بيش از ?? ميليون آمريکايي يا به عبارتي ?? درصد از نيروي کار آمريکايي که مشغول به فريلنسرينگ هستند ، مجموع درآمدي در حدود هزار ميليارد در يک سال به دست آمده است .
مزاياي فريلنسينگ چيست ؟

فريلنسرينگ مزاياي فراواني همرا خود دارد . به طوري که ساعات و برنامه ي زماني کار خود را خودتان انتخاب کنيد ( تا نسبت به تعيين رويه اي تمام وقت يا پاره وقت تصميم گيري کنيد ) ، که اين انتخاب هاي فراوان هستند . بعلاوه :

    کنترل بيشتر :

فريلنسرينگ اين اجازه را مي دهد که کنترل بيشتري بر روي خروجي (بازده) داشته باشيم همانند اين است که به توليد کننده کمک کنيم تا کنترل شديد تري بر محصولات و خدمات داشته باشد . فريلنسرينگ شبيه به قراردادي مستقل است که در آن فريلنسر بر محصول نهايي نظارت دارد .

با توجه به وضعيت آنها ( فريلنسر ها ) در رتبه بندي حرفه اي ، سازمان خدمات درآمدهاي داخلي با در نظر گرفتن مقاصد مالياتي خود ، با ديدگاه ديگري نسبت به آنها نگاه مي کند .

    مزاياي بيشتر :

فريلنسرينگ اشاره شده ، يک فعاليت انحصاري است که همراه با محصولات ساخته شده براي مشتري خاص مي باشد (و با تمرکز بر اين موضوع که يک فريلنسر بايد به وظايف خود بپردازد ) و فريلنسر ها پول بيشتري نسبت به يک کارمند معمولي دريافت مي کند .
زمان بندي هاي کاري همانند چيست ؟

فريلنسرها برنامه ي کاري پايداري ندارند . همانطور که گفته شد برنامه ي آن ها برنامه اي خودساخته است يا با توجه به ظرفيت کاري آنها طراحي مي شود ، بر خلاف کارمندان معمولي فريلنسر ها بايد به سر تا سر روز خود نظارت داشته باشند .

فريلنسر ها به خدمت دهي مکرر به مشتريان ثابت در طول يک بازه ي زماني بلند ، معروف هستند . اين امر مي تواند شامل ارائه کردن مقالات يک نويسنده به يک انتشارات براي چندين بار در هفته باشد . با اين حال ، اشکال معيني از شغل هاي آزاد ( frelance work ) تنها براي يک بار نيازمند استخدام هستند . اين مساله مي تواند در فعاليت يک طراح وب مشاهده شود . هنگامي که وب سايت فعال است و در حال اجرا مي باشد ، کار هاي کمي براي طراح وجود دارد ، جداي از اينکه او بايد به دنبال جبران اين موضوع باشد و در پي ماموريت ديگري از سوي مشتريان مختلف باشد .
چه گونه به عنوان يک فريلنسر شروع مي کنيد ؟

اگر فرد ، با مهارت ها يا خدماتي که قصد پيشنهاد آن ها را به مشتريان دارد, آشنا باشد ، شروع کار به عنوان يک فريلنسر مي تواند به سرعت انجام شود . درک اين جنبه ي مهم و فهميدن اين موضوع که اين مهارت ها در کجاي صنعت به درد مي خورند، سرعت فريلنسر را براي شروع کار تنظيم مي کند . هنگامي که اولين قدم حاصل شد ، نوبت به تمرکز بر روي قدم بعدي مي رسد تا اولين مشتري پيدا شود .

به طور موثر ،اين کار مي تواند اولا با راه اندازي يک وبسايت شخصي خوب با اعضاي فراوان و ارتقاء پروفايل لينکدن آنها و رزومه آنلاين صورت پذيرد . در دنياي بيش از حد مرتبط امروزي ، اين دو عرصه که به منظور دستيابي به نماي نزديکي از يک فرد حرفه اي مورد بررسي قرار مي گيرند ، جزو نخستين عرصه ها هستند . شبکه سازي ( نتورکينگ ) توسط کوارتر ها که از قضا معروف هم هستند شروع مي شود ، که در ميان همکاران قديمي و انجمن هاي حرفه اي وجود دارند يا از طريق مراجعه به دوستان يا به صورت آنلاين از طريق لينکدن صورت مي پذيرد .
چه گونه موفق به ايجاد يک شغل آزاد کاري مي شويد ؟

براي ايجاد يک شغل آزادکاري ابتدا لازم است تافرد خدمات اصلي را که مي خواهد به صنعت ارائه دهد تعيين کند . اين موضوع شامل نويسندگي وب ، طراحي گرافيکي ، عکاسي ، بازاريابي ، مديريت رسانه هاي اجتماعي ، دفترداري و غيره مي شود .

فريلنسر بايد بازار هدف و تخصص پيشنهادي خودش را مشخص کند يعني تخصص خود را از ميان خدماتي ويژه يا بازاري خاص انتخاب کند . زماني که فريلنسر ها براي تصميم گيري در مورد نقطه ي شروع شان و برندسازي صرف مي کنند زمان باارزشي است . حضور آنلاين در يک بازار متصل ( متصل به شبکه ي اينترنت ) در سطح جهاني ، براي فريلنسر حائز اهميت است . اين موارد شامل وبسايت ها ، پروفايل لينکدن و حضور ثابت در شبکه هاي اجتماعي است که به منظور تعامل با مشتري و نمايش کار خود مي باشد .

اين روش هاي کار که به همراهي مجموعه اي از دوستان شخصي و خانواده و همکاران حاضر  مي باشد ، جزو اولين عرصه ها براي يافتن کار است . به علاوه استفاده از يک سايت کافه کار براي يافتن کار همانند KafeKar.ir مي تواند عاملي براي حضور در بازار کار شود و همچنين دريافت گواهي نامه  مي تواند موجب ارزشمندي يک فريلنسر شود . در نهايت ، درک پويايي و ساختار قيمت ها براي يک فريلنسر ضروري است .
آيا يک فريلنسر نياز به وبسايت دارد ؟

فعاليت هاي فريلنسرينگ به سرعت شروع مي شود چراکه فريلنسر در محيط حرفه اي کار مي کند که از قبل با آن آشنا بوده است . همچنين تجهيزات فيزيکي مورد نياز نيز در آن محيط فراهم است .

آنچه که يک فريلنسر بايد انجام دهد اين است که در يک ابزار ايجاد کسب و کار همانند وبسايت سرمايه گذاري کند . وبسايتي که از فعاليت هاي فريلنسر پشتيباني مي کند و جزئياتي در رابطه با سابقه و زمينه ي کاري او در اختيار قرار مي دهد و به شکلي کاربر پسند به جذب مشتريان و عقد قرارداد ها مي پردازد .
آيا فريلنسرينگ يک شغل رقابتي است ؟

يک فريلنسر بايد به خاطر داشته باشد که در اين دوره ، وقتي حرفه اي ها مي خواهند زمان کاري خودشان را کنترل کنند، تعهد در قبال خدماتي که ارائه مي دهند نيزضرورت دارد . با حضور افراد حرفه اي که مي خواهند در اين عرصه جايي براي خود باز کنند و در حاليکه در قيمت خدمات تخصصي نيز رقابت وجود دارد ، بازار آزادکاري رقابتي شده است . کسب و کار هاي ارائه شده تا جايي که امکان دارد متکي به فريلنسر ها هستند از اينرو مشتريان به دنبال استخدام فريلنسرهايي هستند که باتوجه به تعهدات ويژه الويت بالاتري دارند .

با تقدير از اينترنت و اين دنيا ي پر ارتباط ، امکانات براي فريلنسر ها فراوان است هرچند با وجود رقابت در سطوح بالا ،  تفاوت شخصي در يک بازار همگن امر مهمي شده است .
يک فعاليت آزادکاري چه آزادي هايي را همراه با خود دارد ؟

يک فعاليت آزادکاري همراه با آزادي هايي است که فريلنسر ها بايد اين آزادي ها را مغتنم بشمارند . فريلنسر ها آزادانه درباره ي ساعات و تعهدات کاري خود تصميم گيري مي کنند . اين موضوع به فريلنسر ها اجازه مي دهد که اشراف کاملي بر کاري که ارائه مي دهند داشته باشند تا در انتهاي روز درباره ي امکان پذيري خدماتشان ، تصميم بگيرند .

همزمان ، فريلنسر ها شانس انتخاب کردن مشتريانشان را نيز دارند . آنها مي توانند براي کارکردن، مشتري خاصي را از بين ديگران انتخاب کنند که منجر به ايجاد انگيزه اي مي شود که به سوي هدفهايي که آنها ( فريلنسر ها ) به دنبال آن هستند پيش مي رود .

حال آنکه در ابتداي کار فريلنسر ها ، آنها با هر مشتري همکاري مي کنند و هر قراردادي را بر عهده مي گيرند ( چرا که مشتاق به ادامه ي فعاليت هستند ) درحالي که بيشتر فريلنسرهاي ثابت تلاش مي کنند که در تعيين مشتري احتياط کنند و همچنين بديهي است که به سراغ آنهايي که ارزشي براي فرهنگ کار شخصي قائل نيستند نمي روند . در نهايت نيز فريلنسر بر نحوه ي انجام کار نظارت دارد . در حالي که محصول نهايي براساس نياز مشتري مي باشد اما نحوه ي انجام کار و زمان بندي آن جزو حقوق ويژه ي فريلنسر مي باشد .
معايب فريلنسرينگ چيست ؟

    عدم اطمينان در ايجاد ليستي از مشتريان :

معايب آزادکاري در مراحل اوليه ي نحوه ي انجام کار ، مي تواند مشاهده شود . عدم اطمينان در ايجاد ليستي از مشتريان و قرارداد هاي غير رسمي و نحوه ي پرداخت حق الزحمه مي تواند اذيت کننده باشد . هر چند فرد بايد بداند که فريلنسرينگ شغلي دشوار است که ثابت کردن خود در اين شغل نياز به زمان دارد . بنابراين ، حمايت مالي از خانواده با شغل هاي فريلنسرينگ ، در ابتدا دشوار است .

فريلنسر ها نيز بايد توجه کنند که حق الزحمه در اين صنعت مبتني بر شهرت ، مدت زمان فعاليت و ارزشمندي است . از اينروست که دستمزد خوبي در سال هاي آغازين به آنها پرداخت نمي شود . اقتصاد ديجيتال نيز باعث تشديد در کم بودن دستمزد تازه وارد ها مي شود . در حاليکه پيشنهاد دادن دستمزد هايي پايين تر کار آساني نيست اما هنگامي که يک فريلنسر در اين صنعت مشهور مي شود ، بدست آوردن کيفيت و مشتري هايي با دستمزد بيشتر آسان مي شود .

    زندگي همانند يک ترن هوايي است :

برقراري ارتباط توام با آرامش در طول فراز و نشيب هاي قراردادي و مالي براي يک فريلنسر ضروري است . همچنين کوتاهي هايي نيز وجود خواهد داشت که فريلنسر بايد آنها را اصلاح کند .

بر عکس ، مراحلي نيز وجود دارد که کار بيشتري نسبت به زمان موجود وجود دارد ولي در عين حال فريلنسر بايد تعهدات خود را نسبت به قرارداد و مشتري نشان دهد . در طول اين مدت ، پيگيري ها و تلاش هاي فريلنسر ها  براي تحويل کاري با کيفيت که در زمان مقرر انجام شده است ، مهم مي باشد . بنابراين مديريت زمان و مهارت هاي سازماندهي شده ، عوامل کليدي در موفقيت يک فريلنسر مي باشد .

    مشتريان مي توانند چالش بر انگيز باشند :

تعدادي از مشتريان مجموعه اي از چالش ها را به به همراه خود دارند . بنابراين براي يک فريلنسر ، اجرا صحيح ماموريت تنها يکي از جنبه هاي اين حرفه است . يک دورنماي کلي از فريلنسر نيز ، نياز به مديريت مشتري همراه با حس ادب و ديپلماسي را نشان مي دهد . رفتار فريلنسر در قبال مشتريان سخت گير و مصّر ،کيفيت کسب و کار و اعتبار کسب شده توسط فريلنسر را مشخص مي سازد .
چه تفاوتي ميان يک فريلنسر و شخصي که دارنده ي يک کسب و کار خانگي است وجود دارد ؟

شايد تعجب کنيد که شباهت هايي ميان يک فريلنسر و يک شخص که داراي کسب و کار خانگي است وجود دارد . هر دو جزو افراد خويش فرما هستند که برنامه ي زماني خودشان را ، خودشان تعيين مي کنند در عين حالي که براي چندين مشتري به طور همزمان و با قوانين مالياتي يکسان کار مي کنند . هرچند تفاوت کليدي ميان اين دو حرفه اين است که دارنده کسب و کار خانگي بر خلاف يک فريلنسر ، تحت نامي تجاري فعاليت مي کند . به علاوه دارنده ي يک شغل خانگي شکاف هاي ( نيازمندي هاي ) موجود در بازار را مي يابد و آنها را بر طرف مي کند درحالي که يک فريلنسر با توجه به نياز هاي موجود در بازار فعاليت مي کند .

آزادکاري شغلي چالش برانگيز است اما راهي مقرون به صرفه براي کارکردن درخانه است حال آنکه خود شخص , مدير زمان بندي کاري خود در اين شغل است . اگر فردي تکاليف محوله به خودش را که به حرفه اش مربوط است انجام دهد و طرفداران و منتقدان آن را درک کند ، موفقيت دور از انتظار نيست .

فريلنسر شويد و از مهارتهاي خود درآمد کسب کنيد!
تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است